Megint felcsaptam a nagy zöld könyvet – itt kivételesen nem a M.A.G.U.S. első törvénykönyvére gondolok – és átfutottam pár dolgot az udvarlással kapcsolatban.
Az udvarlás a párválasztás egy elengedhetetlen lépése, melyet sokan inkább romantikus élményként élnek meg, mint egyezkedési folyamatnak. Egyszerűen fogalmazva pedig a folyamat során mindkét fél meg akar győződni róla, hogy céljainak megfelelő kapcsolatot létesít. Ez lehet egy rövid távú ismeretség, mely bizonyos fizikai műveletekre korlátozódik, de lehet hosszan tartó párkapcsolat, mely keretein belül akár utódnevelésre is sor kerülhet.
Az egyezkedés első fázisa a bemutatkozás. A közvetlen kapcsolatfelvétel előtti viselkedés a nonverbális kommunikációra épít, melyre kiváló példa a szemkontaktus, mosoly. Ezekkel a gesztusokkal keltik fel magukra, illetve egymásra a figyelmet az emberek, hogy elkezdődhessen az önreklámozás. Mindkét fél ilyenkor előnyös fizikai tulajdonságaira helyezi a hangsúlyt. Bárki megfigyelheti, hogy a nők “bulizni” jellemzően olyan ruhában mennek, ami a mellükre tereli a “pasik” tekintetét, míg a férfiak általában izomzatuk, fizikumuk, előnyös külső jegyeik bemutatására törekednek.
A ruha mellett nagy szerepe van a hajnak. Az ember haja számot ad genetikai hátteréről, ápoltságáról és manapság a frizura már a kulturális hovatartozást valamint ízlést is kiválóan mutatja. A hajviselettel ezen felül könnyen ki lehet hangsúlyozni pozitív vagy el lehet tüntetni előnytelen vonásokat az arcon. Számítógépes kísérletek eredményei alapján kiderült, hogy a férfiak számára a nők hajának hosszúsága van legnagyobb befolyással a szépségük megítélésében. Más kutatások szerint a nők frizurája, saját magukról (vonzerejükről és szexualitásukról) alkotott képük függvénye.
Vakon, a nagy számok törvénye alapján nem a legjobb leszólítgatni csajokat, abban bízva, minél többhöz mész oda, annál nagyobb eséllyel megy haza veled valaki. Sokkal okosabb nézelődni, figyelni, és csak olyan hölgyet megkörnyékezni, aki az előbb említett jelek közül legalább párat felénk produkálnak. Persze a szemkontaktus még nem biztos, hogy elég.
Mint mondtam, itt a kapcsolatfelvétel előtt még helyet kap a marketing. A felek ilyenkor nem csak egymás szemét nézik, hanem felmérik az egész testét. Mindkét nem jellemzően a jó fizikai tulajdonságokat (gének által programozott fenotípusokat) keresi, míg a nők különös figyelmet fordítanak a státusz és dominancia felmérésére is. A státuszt, mint az erőforrások birtoklásának jelzőjét kiválóan mutatja az öltözet, míg a státuszt, mint a férfi társadalmi hierarchiában való pozíciót az általános viselkedés árulhatja el, vagy éppen az adott referenciacsoportban (baráti társaságban) kívülről láthatóan betöltött szerep.
Miután megtörtént a non verbális kapcsolatfelvétel és az önreklámozás, jöhet a valódi kapcsolat megteremtése. Szórakozóhelyeken elvégzett megfigyelések alapján alátámasztást nyert a közhiedelem, miszerint a férfiak kezdeményezőbbek a beszélgetés elkezdésében és a társalgás során főleg ők a témaválasztók. Mondandójuk központi eleme – nem meglepő módon – saját presztízsük. Bemutatják fizikai és szellemi képességeiket, megjegyzendő, hogy mára a humor nagyon előtérbe került. Tradicionálisan ugye a humor nem játszhatott nagy szerepet az archaikus társadalmakban, ahol a nyelv és a szóbeli kommunikáció képessége még gyerekcipőben járt a beszéd mai fejlettségi szintjéhez képest. Pedig a humor nem csak kellemessé teszi a társalgást, de sokat elárul a férfi személyiségéről.
A hölgyek irányítása passzív. Gesztikulációjukkal biztatják vagy bizonytalanítják a férfit, de ők maguk sokkal kevesebbet osztanak meg. Mindent megtesznek viszont az időhúzás érdekében, hiszen ők még a nemi aktus előtt minél többet meg akarnak tudni a férfi személyiségéről. Hiszen számukra igen hátrányos, ha egy rossz (szülői ráfordítást nem biztosító) apától esnek teherbe.
Ma a fogamzásgátlásnak köszönhetően a nők könnyebben elengedhetik magukat és belemehetnek egy futó kalandba rövid, felszínes ismeretség alapján. A kutatók ezt vizsgálva arra jutottak, hgy rövid távú preferenciáikban a nőknél is szinte kizárólagosan a fizikai megjelenés a döntő. Hosszú távon a fizikai megjelenés a bemutatkozás és önreklámozás fázisban is mérvadó. Kiderült viszont, hogy mindkét nem saját fizikai vonzerejének megfelelő párt preferál. További érdekesség, hogy míg a férfiak elsődlegesen vizuális ingerek alapján választanak, a nők majdnem ennyire fontosnak tartják a szaglást. Érdemes tehát edzés után megfürödni a buli előtt, valamint általánosan rátérni a parfüm használatára.
Az udvarlás utolsó stádiuma az egymásra hangolódás, vagy szakszóval szinkronizáció. “Összejövés” során a felek mozgása ideális esetben összehangolódik. Tánc közben például minél jobban képes együtt mozogni a pár, annál magasabb izgalmi szintet érnek el egyenként. Tágabb perspektívában az összehangolódás vonatkozik a viselkedésre is. Tartós ismeretség, járás esetén a felek bemutatkozása, a másik megismerése folytatódik. Szerintem itt nagyjából elfogadja nekem mindenki, ha megállok, és a továbbiakban a fizikai szépség témájával térek vissza.
Források
Bereczkei Tamás – Evolúciós pszichológia (2OO3 Osiris kiadó)
www.evoluciospszichologia.hu