Kobrablog

Egy blog, ahol megoszthatod gondolataidat. Már ha a haverunk vagy. Kommentelés Facebookon.

Friss topikok

Címkék

Pia: Whisk(e)y Magyarországon

2011.08.16. 18:56 Chief Stone

Az előző cikkemből kiderült, senki nem szeretheti a whiskey-t. Ha ezek után valaki mégis beleásná magát az angol szász égetett szesz rejtelmeibe, olvasson tovább. De ne felejtse el, hogy a whisky olyan, mint a boksz: amikor elkezdi az ember, többnyire csak a fájdalmas és drága. Hiszen ahhoz, hogy az valaki élvezni tudjon egy igazán jó whiskey-t végig kell, hogy szenvedje magát a ranglétrán.

Ha most ismerkedsz a whiskyvel az első, amit tudnod kell, a Johnny Red nem whiskey. Ne igyál olyat sose. Még akkor se, ha kólával kérnéd! A belépő szintű árkategóriában (800 Forint per 4cl alatt) három whisky jöhet szóba, ami ma Magyarországon szinte minden helyen kapható:

Ballentines, Jim Beam és Jameson.

A három márka lefedi az alap whisky típusokat sorrendben: Skót, Amerikai (azaz Bourbon) és Ír (az igazi). Miután ezeket végig kóstoltuk, lehetőleg az este elején, már lesz egy alapvető elképzelésünk melyik íz világban érdemes tovább gondolkozni.

A skót általában füstösebb, az amerikai a kukorica miatt gyakran édeskés, míg az ír a háromszoros lepárlás miatt erősen alkoholos a többihez képest.

Ha az alapok megvoltak a következő lépés skót területen a Grants, ami egy indokolatlanul alulárazott ital. Kiváló folytatás, ami még a pénztárcát is kíméli. Persze egy whisky sem kelhet versenyre ár területén a hubertussal, jagermeisterrel vagy az unicummal, de olyat csak az aberált fritzek isznak vadászatokon, míg a családjukat bezárva tartják a pincében. A férfiak itala a whisky, az elfolytott fájdalom elegáns palástja. Vigyázni kell azonban, mert könnyen szonbak tartják azt, aki mindig Jack Daniels-t kér.

Alkalom adtán pedig érdemes megkóstolni a jó öreg Jack-et is, főleg, ha a Bourbon irányába kacsintgatunk. A néhai Jack Daniels párlata a legismertebb szesz a világon. Marketingje miatt egy lapon lehet említeni McDonalds szintű amerikai cégekkel, de mindközül talán a Coca Colával érdemes leginkább.

Ír whiskyből John Jameson, aki egyébként skót származású volt, annyira jót csinált, majd a cége olyan jól árazta a terméket, hogy igazából második lépésként is használható lenne, miközben ára az első kategóriában marad. Talán ezért a Jameson teszi ki az ír whisky vásárlás nagyjából 3/4ét. Ettől függetlenül mivel gourmet alkoholistának készülünk érdemes minél több fajtát kipróbálni az Ír gyöngyszemek közül is, például a Bushmills-t.

Miután megkóstoltunk pár whisky-t az említett fajtákból, a többi már csak idő és pénz kérdése. Nyilván minél öregebb a whisky, annál drágább. Mielőtt egyből a 12 éves whiskyk területére ugranánk, mindenkinek javaslom, próbálkozzon előbb a speciális kiadásokkal, mint például Bushmills Black Bush, Jim Beam Black, Jack Daniels Single barrel, Jameson Gold és így tovább. Ezek még nem 12 éves italok, de valami különlegességgel bírnak. (A black vonal általában az égetett tölgyhordókban való érlelést jelenti és a többi deluxe közös nevezője is a hordókban rejlik.)

Ha ár itt tartunk érdemes kipróbálni a Johnny Walker Double Blacket. Nagyjából innentől lesz iható a Johnny. Mielőtt félreértés esne, a Double Black nem azt jelenti, hogy 24 éves (merthogy a sima Black a Johnny 12 éves színvilága), csupán az égetett hordókban való érlelést jelzi.

Érdekes módon ez a termékcsoport a Black deluxe verziójaként jött a piacra 2011ben, ugyanakkor nem csak, hogy nem is 12 éves, de drágább, mint az alap Black Label. Igaz meg kell hagyni, finomabb is.

Ha ezen is túl vagyunk, jöhetnek a 12 majd a 15 és végül a 18 éves whiskyk. Ez már rengeteg pénzt és májkapacitást vesz igénybe, úgyhogy egyelőre nem is menjünk tovább. Térjünk ki inkább arra, hol lehet jó whiskyt kapni.

1. Kaledónia:

Skót pub az oktogonnál (mozsár utca, a Rocktogon mellett). Azon kívül, hogy nem szabad csütörtökön és vasárnap meglátogatni, vagy amikor angol focimecset adnak, Budapest egyik legjobb whisky kínálatát mutatja fel (Japán whisky is kaphatü). Jóllehet az árak nem teljesen a magyar pénztárcára készültek, lévén, hogy a vendégek nagy része angolszász, gyakran lehet nagyon jó akciókat akasztani. Mostanában például a 12 éves Chivas csak 800 Forint!

2. Becketts

A Bajcsi-zsilinszky és a Nagymező sarkánál található autentikus ír kocsmában több a brit pop fellépő, mint a jó pia, de még így is előkelő helyre kerül. Jóllehet az alap Bakegér-Nagydiófa – Akácfa triumvirátust árban nem, de kínálatban és hangulatban bőven veri. Már csak azért is, mert a vendégek 99% az előbbiekkel ellentétben 18 év fölött vannak!

3. Fun Palace

A Régi Jim Beam helyén nyitott pub is az előző két hely hangulatát idézi, kicsit talán amerikaiasabb összképpel. Lehet érdemesebb a csapolt Guiness és cider miatt betérni, de ha már ott van az ember jó whiskyt is kóstolhat. Noha nem régen nyitott a hely, nekem úgy tűnik régen több fajta whiskey volt kapható…

Ha egész üveggel whisky-t akarunk venni, akkor rendeljünk online, vagy nézzük a tesco és auchan jellegű boltok kínálatát. Itt egy lista, mit szabad illetve érdemes venni:

Jim Beam, Jack Daniels, Jameson, Tullamore Dew, Bushmills, Kilbeggan, Powers

Abban az esetben, ha valaki skót íz világot szeretne és nincs a Johnny Walkernél többre büdzséje, vegyen Passport Scotch-ot. Olcsó és nem várt módon kellemes (és erős).

komment

süti beállítások módosítása